להתחברות

פתיחה

הונאה בעסקים מותרת להשגת מטרות כלליות

הונאה בעסקים מותרת להשגת מטרות כלליות

יש בכלכלה אלמנטים מתוך עולם המלחמה וכן אלמנטים מעולם המשפחה כמו: יחסי "שותפות" בפרויקט. לפיכך כמו שבשני המקרים מותר להונות לשם מטרות חשובות יותר, כך ניתן להונות בעסקים במקומות שאמירת האמת עלולה לפגוע בהשגת המטרה המשותפת. דובר העמדה: יוסי צוריה.

0
נורמות עסקיות של הונאה אינן לגיטימיות

נורמות עסקיות של הונאה אינן לגיטימיות

הנורמות של עולם העסקים סותרות את גדרי הונאה ואם נקבע שהן לגיטימיות נבטל את המשמעות של הונאה. לכן, גם במקרה שמבחינה משפטית אין הונאה, מבחינה נורמטיבית יש חובה להימנע ממנה. ברוב המקרים הונאה תפגע מעשית בהצלחתם של פרויקטים. דוברי העמדה: משה שליסל, הרב יובל שרלו.

2
sources

סיכום

הדיון פותח בניסיון להגדיר את הלגיטימיות של הונאה כחלק מהמשחק הכלכלי המודרני. יוסי הציע להשוות בין עולם העסקים המודרני למלחמה ולגזור מכך היתר להונאה בעסקים בשעת הצורך, אך אודי טען כנגד שרעיון המלחמה אינו לגיטימי היום. חגי הציע הגדרה של הונאה נורמטיבית-תרבותית האומרת שאיסור ההונאה תלוי בנורמה התרבותית. ההגדרה נבחנה במקרה של העתקה בבחינות, והוצעה הבחנה בין בחינות לשם מקצוע או השגת תפקיד בהן יש חשש הונאה, לעומת בחינה חסרת חשיבות שבה ניתן להעתיק. משה הוסיף שהעתקה במבחן היא רמאות אך לא הונאה כי בהונאה צריכה להיות פגיעה בזולת.
אחר-כך עסק הדיון במשמעות של הונאה היום כאשר הידע על מחירים של מוצרים ושירותים נגיש לכול. הועלה מקרה של נהג מונית הלוקח תייר במחיר גבוה בגלל חוסר היכרותו עם מחיר השוק, ומכאן נקבע שהונאה היא ניצול חולשתו של הלקוח לעומת הצרכן האינטליגנטי הממוצע. אמנם מותר לקחת מחיר גבוה באופן קבוע.
לאחר דיון קצר בשאלת ההונאה במניות עלה דיון במקרה של הונאה בתאריך סיום הפרויקט. לטענת יוסי מותר להונות בתאריך הסיום מכיוון שהלקוח והספק הם ביחסי שותפות והמטרה המשותפת שלהם היא להצליח בפרויקט. לכן אם ההונאה תסייע להצלחת הפרויקט מותר להונות. משה דחה את דעתו מבחינה מוסרית, כי אסור להתיר הונאה במקרה של פגיעה ממשית בלקוח, ומבחינה מעשית כי הלקוח ירצה לדעת מה מצבו האמתי של הפרויקט. הרב שרלו הבחין בין הונאה משפטית לנורמטיבית, וטען שבמקרים שבהם אין הונאה מבחינה משפטית יש עדיין הונאה נורמטיבית המחייבת את האדם לא להונות.

הדיון

 • עורך

  לדיון בהגדרת הונאה במקורות היהדות

  לדיון בהגדרת הונאה במקורות היהדות

  (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  הדיון הזה עוסק בהונאה ולא בשקר. שקר הוא אמירה אקטיבית שאינה אמת. הונאה היא "רק" יצירת מצג שווא, למשל על…

  הדיון הזה עוסק בהונאה ולא בשקר.
  שקר הוא אמירה אקטיבית שאינה אמת.
  הונאה היא "רק" יצירת מצג שווא, למשל על ידי הסתרת האמת, שגורמת לצד השני להגיע למסקנות מוטעות.

  (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  הונאה כחלק מכללי המשחק

  הונאה כחלק מכללי המשחק

  (צפיה בדעה במקור)
 • יוסי צוריה

  יש בכלכלה אלמנטים של מלחמה, וכמו שבמלחמה (אפילו במלחמת רשות) מותר להונות כך יש מצבים בכלכלה בהם מותר להונות.

  יש בכלכלה אלמנטים של מלחמה, וכמו שבמלחמה (אפילו במלחמת רשות) מותר להונות כך יש מצבים בכלכלה בהם מותר להונות.

  (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  להמשך הדיון בנושא ראה ריגול תעשייתי להמשך הדיון בנושא ראה ריגול תעשייתי (צפיה בדעה במקור)
 • חגי גולדברג

  מבחינה מוסרית אסור להונות, אבל הונאה היא עניין תרבותי ובמקומות שהאחריות על הקונה אין ציפייה להגינות. לפיכך מי שנוהג לפי…

  מבחינה מוסרית אסור להונות, אבל הונאה היא עניין תרבותי ובמקומות שהאחריות על הקונה אין ציפייה להגינות. לפיכך מי שנוהג לפי הנורמה גם כשהוא מנסה להטעות מדי פעם זה בסדר, אך מי שמנצל לרעה את האמון של האחר נוהג שלא כשורה.

  (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  הונאה במוצרים לעומת שירותים הונאה במוצרים לעומת שירותים (צפיה בדעה במקור)
 • אברהם פופקו

  במוצרים חדשים השוק משוכלל מאד, וכמעט כל אחד יכול לברר מהו מחיר השוק ולהחליט האם לקנות. ישנן גם תקנות רבות… במוצרים חדשים השוק משוכלל מאד, וכמעט כל אחד יכול לברר מהו מחיר השוק ולהחליט האם לקנות. ישנן גם תקנות רבות וחוקים רבים להגנת הצרכן. בשירותים או מוצרי יד שנייה עדיין קשה מאד להשוות, וניתן בקלות רבה להונות את הקונה התמים. אני מתנגד להתערבות המדינה בחיי המסחר, ולכן איני מציע חוקים ותקנות. אני כן מציע לקבוע "הלכה": מהו הגדר הסביר שמותר לאדם לשבח את מרכולתו, ומהו גדר של הונאת דברים. (צפיה בדעה במקור)
 • חגי גולדברג

  אם הצד השני יכול לדעת אך אינו יודע, זה יכול להיות מחוסר מודעות, חוסר עניין ועוד. האם מותר לנו להונות?… אם הצד השני יכול לדעת אך אינו יודע, זה יכול להיות מחוסר מודעות, חוסר עניין ועוד. האם מותר לנו להונות? דומני שהמינימום הוא להציע לו לבדוק. אחרת אין לכך כל היתר. (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  הונאה במניות הונאה במניות (צפיה בדעה במקור)
 • קושיא
  עורך

  ראו את וידויו של אחד מאנשי גולדמן זקס על ההונאה של הבנק סביב המשבר בוול-סטריט. שימו לב שלמרות ההתנהלות של הבנק,… ראו את וידויו של אחד מאנשי גולדמן זקס על ההונאה של הבנק סביב המשבר בוול-סטריט. שימו לב שלמרות ההתנהלות של הבנק, הוא עדיין נחשב לאחד הבנקים החשובים בעולם. השאלה היא: האם יש כאן אונאה או שמא התנהלות עסקית לגיטימית (כמובן שאיננו מתייחסים להיבט הפלילי המשפטי)? (צפיה בדעה במקור)

מקורות עיקריים